Setkání nad knihou Povídáni u povidel

čtvrtek 12. 10. 2023 od 16 hodin

Setkání s Květoslavou Podhradskou, autorkou knihy Povídání u povidel

Úsměvná, něžná a sladká jako babiččino pohlazení rukou umazanou od povidel. Taková je romsko-česká autobiografická próza, debut Květoslavy Podhradské pro děti a jejich rodiče, která je přenese do současného moravského městečka jménem Boskovice, kam o horkých letních dnech přijíždí za babičkou strávit prázdniny Patricie s Robinem. Babiččina zahrada a jídelní stůl se stanou tichými svědky historek z jejího života, tolik odlišného od toho, jaký žijí děti dnes. Knížka pro všechny malé i velké, kteří se chtějí něco dozvědět o minulém i současném životě Romů.

Květoslava Podhradská (1961) je současná romská autorka, která důsledně uplatňuje romštinu jako literární jazyk a současně patří k těm nejsoustavnějším a nejplodnějším romským literátům dneška. Její životní trajektorie ji vedla z východoslovenské osady přes pozdní dětství a mládí v Ostravě a anglickou emigraci až do moravských Boskovic. Má za sebou bohatou pracovní historii, a ke studiu na střední škole (obor sociální činnost pro národnostní menšiny na SŠ prof. Zdeňka Matějčka) se stejně jako řada dalších romských žen dostala, teprve když jí samotné odrostly děti. Je hrdou Romkou a ze všech sil se snaží přispívat k většímu pozorumění mezi romským etnikem a majoritou. "Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris" je její samostatnou prvotinou, doposud přispívala především do soutěží, romského tisku a povídkových výborů.

Karolína Ryvolová, PhD. (1977) je romistka a anglistka, která se dlouhodobě věnuje propagaci a popularizaci romského písemnictví především díky své práci pro nakladatelství romské literatury KHER. Je editorkou knížky Květoslavy Podhradské a byla velice blízko procesu jejího vzniku.